Jste zde:
Dětský nábytek a doplňky >> Blog >> DEVOTO má narozeniny
DEVOTO má narozeniny
26.8.2014

DEVOTO má narozeniny

Truhlářské studio Devoto, které si nábytek samo navrhuje i vyrábí, je v lecčems ojedinělým případem malého podnikatelského záměru, který se jen díky poctivému přístupu zakladatelů Lukáše Lédla a Petra Porty rozrostl ve větší prosperující byznys. Takový úspěch se ale nestane sám od sebe, stojí za ním vytrvalost a cesta za splněným snem.

Práce se dřevem rozhodně nebyla hned první volbou - nejdříve zakusili i zcela jiné obory, oba studovali vysokou školu s humanitním zaměřením a přemýšleli, jak se následně v tomto oboru uplatnit, aby se ale nakonec rozhodli jít na věc úplně jinak. Vyučit se pro práci rukami.

V roce 2008 proto vzniká dílna Devoto, která se dnes specializuje na návrhy, výrobu a realizaci především dětského nábytku s příběhem. U Devoto to však není pouze kvalitní nábytek, který má zákazníkům co říci, současně s tím je to inspirující lidský příběh o dvou kamarádech, velkém odhodlání i nečekaném zvratu v kariéře dvou mladých mužů.

Diplom na dosah však po řemeslu toužím

O 12 let dříve, než si Lukáš s Petrem otevřeli dílnu, se potkali na noční směně při doplňování zboží v hypermarketu. Tehdy studovali humanitní obory, a pak se chystali „procestovat kus světa“, získat nové zkušenosti i pohled na svět – zatím ještě každý sám za sebe. Jeden projel Jižní Ameriku, druhý Nový Zéland. Po návratu do Prahy v roce 2007 se rozhodli vzít svůj osud pevně do rukou a obrátit svou dosavadní dráhu o 180°.

Ale nejdříve si museli uvědomit, že mají společnou lásku – dřevo! A že oba shodně milují práci s ním, i že jejich snem je dělat něco „pořádného“ a řemeslného, z čeho by pak lidé ještě dlouho čerpali radost…

Takhle nějak se pomalu rodil nápad v hlavách budoucích podnikatelů. Ještě ale musel dozrát, prozatím kluky hnalo kupředu jen nebývalé nadšení pro práci se dřevem, nad budoucností však stále visely otazníky.

Zpátky na učňák

V životě obou vysokoškoláků nastal asi největší obrat tehdy, když se ve svých absolventských letech rozhodli k návratu na střední odborné učiliště s jasným cílem a odhodláním: naučit se vše o dřevu a práci s ním. Zkrátka získat truhlářské vzdělání. První měsíce studia byly vzhledem k jejich věku kolikrát až úsměvné. Počáteční nedůvěra pedagogů a fakt, že na celé škole byli Petr s Lukášem v kolektivu zdaleka nejstarší, však střídala chvála za to, že na rozdíl od většiny o 10 let mladších žáků oba mladí muži oplývali nebývalým entusiasmem. A byl to nejspíš právě jejich opravdový zápal pro věc, který všechny jejich učitele za krátko přesvědčil, že dřevo je pro Petra i Lukáše to samé, co láska. Z té pak o několik let později vzešel samotný název „Devoto“ - to v latině znamená „oddaný svému cíli“.

Tak po roce a půl studií, kdy dále krystalizovaly nápady na budoucí dílnu, se mladí truhláři dočkali vytoužené kvalifikace a obdrželi výuční list.

Koníček roste v byznys

Konečně si kluci plní sen, když, po krátkém působení jako tandem živnostníků, v roce 2010 zakládají evropskou akciovou společnost Devoto SE!

Spoustu věcí se samozřejmě ladilo za pochodu.
Ale pak sprvními zakázkami na kuchyně a skříně pro známé a s ohledem na zbytkové dřevo z výroby, zrodil se nápad na výrobu dětských hraček, dekorací a doplňků. V tu chvíli asi ani sami mladí podnikatelé netušili, že právě to nakonec ovlivní celkové budoucí zaměření jejich výroby. Dále totiž prostřednictvím vyprávění svých kamarádů vrstevníků - čerstvých otců a maminek – čelili nelehkým zkušenostem se zařizováním pokojíků pro malé ratolesti. Není proto vůbec náhodou, že svůj nábytek společnost Devoto rozhodla zacílit právě na děti a jejich specifické potřeby ve využívání nábytku doma – v jejich pokojích.

Tehdy se také formulovala základní filozofie studia Devoto – navrhovat i vyrábět dobře promyšlený, vysoce kvalitní, pro děti bezpečný nábytek, který má svůj vnitřní příběh a který s nimi poroste.

Fréza, pila, soustruh, hoblík a.. počítač

Každý začátek něčeho smysluplného bývá nelehký a příběh Devoto to jen potvrzuje. Zpočátku ještě nezkušení partneři nedokázali zcela dobře optimalizovat své náklady s příjmy, jejich žádosti o půjčky na nové obráběcí stroje banky odmítaly a k tomu všemu se studio potýkalo s nedostatkem zakázek. Podnikatelské sousto tak chvíli působilo nestravitelně a Petr s Lukášem si ve všem museli poradit sami.

Těžké časy ale firma nakonec přestála, aniž by to mělo vliv na původní nadšení. Dílna se tak, díky podpoře rodičů obou podnikatelů, úspěšně odrazila od startovního bloku a za svých 6 let existence prošla úctyhodným vývojem. Firma hledala své ideální prostory, aby nakonec zakotvila severně od metropole v Libčicích nad Vltavou uvnitř areálu bývalých šroubáren, kde má nyní Devoto své kompletní a plně dostačující zázemí pro své studio, veškerou výrobu včetně lakovny a využívat může i CNC obráběcího centra.

A tak.. zocelena úvodními nezdary je dnes Devoto dobře fungující prosperující firmou a zavedeným studiem s několika zaměstnanci, které designový nábytek nejen vlastnoručně a malosériově vyrábí, ale v první řadě si ho také samo navrhuje a zhotovuje 3D vizualizace celých pokojů. Zároveň je v maximální možné míře šetrné k životnímu prostředí, dbá na bezpečnost i zdraví svých zákazníků a i proto zpracovává výhradně ekologické dřevo s ověřeným původem z odpovědně pěstovaných lesů (certifikace FSC).

Přes překážky ke hvězdám

Trvale udržet rozvoj malé firmy se majitelům Devoto nakonec povedlo zejména díky postupné profesionalizaci vlastního provozu a cenným zkušenostem z více oborů nebo také cílenými investicemi do propagace. Veškeré výdaje jdou přímo z vydělaných peněz zpět do rozvoje dílny, studia a nákupu výrobních nástrojů a další zakázky se jen hrnou.